logo

•• Hlad a chuť do jedla ••


Hlad
Už z biológie vieme, že jedlo patrí medzi primárne potreby, ktoré sú nevyhnutné pre zachovanie života. Asi preto majú ľudia odjakživa inštinktívny strach z pocitu hladu. Hlad je nepodmienená fyzická reakcia tela (pocit). Je to nesmierne dôležitý signál tela pre zabezpečenie príjmu dostatočného množstva potravy na jeho prežitie. Veľakrát však nejeme z dôvodu, že sme hladní ale preto, že si pokrmy vychutnávame – za to môže chuť do jedla.   

Hlad a pocit sýtosti
Hlad je pod kontrolou zložitého prepojeného systému, ktorý sa skladá z mozgu, tráviacej sústavy a tukového tkaniva. Túžbu jesť vyvolávajú vnútorné faktory, ako je nízka hladina krvného cukru či prázdny žalúdok, alebo vonkajšie činitele, napríklad pohľad na pokrm či zachytene jeho vône. Po najedení sa šíria signály informujúce o sýtosti či plnosti, vďaka ktorým vieme, že sme prijali dostatok potravy.

Hlad verzus chuť do jedla
Chuť do jedla a hlad sú pocity, ktoré spolu úzko súvisia. Hlad je fyziologická potreba prijať potravu vyvolaná vnútornými podnetmi organizmu. Chuť do jedla alebo apetít je túžba jesť, ktorú vyvoláva vonkajší podnet ako napr. pohľad na pokrm, vôňa jedla, farba jedla (hovorí sa, že modrá farba potláča chuť do jedla, čo môže byť dané tým, že neexistujú prírodné modré potraviny⁏ zelená a červená farba chuť do jedla vyvolávajú) alebo príjemný zážitok spojený s jedlom. Ďalšou zaujímavosťou je, že ľudia majú často chuť na konkrétnu zo 4 základných chutí: sladké, kyslé, horké a slané. Dôvod je ten, že vraj sme spokojní až po skonzumovaní jedál všetkých týchto chutí. 

Regulácia chute do jedla
Niektoré látky pomáhajú regulovať chuť do jedla osobitným pôsobením na organizmus.

  1. Voda rozťahuje žalúdok, čím vyvoláva pocit sýtosť. Ten však trvá iba krátko, lebo životodarná tekutina sa rýchlo vstrebe a telo zareaguje na nedostatok živín.
  2. Potraviny bohaté na vlákninu spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka a vstrebávanie živín, preto človek zasýtia na dlhší čas.
  3. Bielkoviny v potravinách ovplyvňujú uvoľňovanie hormónov regulujúcich chuť do jedla, ako je leptín, čím znásobujú pocit plnosti.
  4. Vôňa grapefruitu znižuje aktivitu blúdivého nervu, čím potláča apetít.
  5. Intenzívne aeróbne cvičenie ovplyvňuje uvoľňovanie určitých hormónov, čím dočasne potláča hlad.

Prečo škvŕka v bruchu
Po najedení sa svalovina žalúdka sťahuje, aby potravu vytlačila do tenkého čreva. Robí to aj po vyprázdnení tohto orgánu, no keďže sprievodné zvuky vtedy nemá čo potlačiť, počujeme ich. Škvŕkanie v bruchu je tým intenzívnejšie, čím viac vzduchu črevo obsahuje.
 

 

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...